• מתנדבי זק"א
מתנדבי זק"א ישראל

מתנדבים בזק"א, זה שם כולל לאנשים טובים מכל החוגים, הגוונים והמגזרים. חרדים, דתיים וחילוניים, יהודים ושאינם יהודים, אברכי כולל לצד סוחרים, עורכי דין ואחרים. מה שמאחד את כולם זו המטרה: "חסד" ולא סתם חסד, אלא "חסד של אמת", זהו חסד שאינך מצפה לתשלום גמול עבורו.

 

בזק"א תל אביב יש היום כ-250 מתנדבים, הבאים מכל ערי המחוז, ומוכנים להקדיש מזמנם ומרצם למען המצווה החשובה של "מת מצווה", עשיית חסד עם המת בכל יום ובכל שעה, קיץ וחורף, תמיד מזומנים להזנקה מבלי חישובי נוחות, זמן או מרחק גיאוגרפי. חלוקת המתנדבים היא לצוותים אזורים, לפי אזור מגורים והיתר מתחלקים לצוותות יומיים הנותנים גיבוי לצוות המקומי המצומצם.

 

במחוז תל אביב יש את מס' האירועים הגדול ביותר, כמעט כמו בכל הארץ יחד. תל אביב יפו היא המטרופולין המרכזי במדינה, המרכז המסחרי של הארץ ומוקד לבלינייה, ישוב רב אוכלוסין יותר מכל ישוב אחר על מפת ארצנו וסביבו ערי לווין התלויות בו במובנים רבים ומושפעים ממנו בתחומים שונים. אין אזרח אחד שאינו קשור בעניין זה או אחר בעיר תל אביב. כל זה מעצים את עבודת המתנדבים.

 

"מתנדב זק"א" - חייב להאמין במשימות שהוא נטל על עצמו, בדרך כלל המתנדב מגיע עם רקע מסוים בתחום, לא תמיד, אבל בכל מקרה חייב הוא להיות חדור אמונה בשליחות של המטרה לשמה הוא התנדב. אין בזק"א דרגות, אין כבוד ואין צלשי"ם יש רק דבר אחד בתמורה, "מצווה".

 

כך זה התחיל

 

זיכרונות של מתנדב/חיים רכניצר

"זכות גדולה נפלה בחלקי להיות ממקימי ומייסדי ארגון זק"א בכלל והיחידה במחוז תל אביב בפרט, יחד עם העומדים בראש הארגון כמו הרב רוז'ה, ר' חיים נוגלבלט, ר' חיים לורבר ועוד. במבט לאחור ובפרספקטיבה של הזמן שעבר, הלב מתרונן ומלא סיפוק. זק"א, יסודותיה בארגון פס"ח (פינוי סעד חללים) שעדיין קיים במתכונת מצומצמת. אל אותם אנשים הצטרפו חברים נוספים שברובם היו אנשי חברות הקדישא האזרחיות, ובעלי ניסיון שבאו מהרבנות הצבאית, אנשי הצלה וחובשי מד"א. מבחן הקבלה היה קפדני במיוחד, השתדלנו לקבל אנשים ערכיים, מוסריים ומקצוענים, לעתים נאלצנו לדחות אנשים מפאת חוסר התאמה. כך גם, בגלל הצורך להיות זמינים וניידים, העדפנו בעלי רכב.

 

בטכס ההקמה שנערך לאחר מכן, השתתפו קצינים בכירים ממשטרת ישראל מחוז תל אביב וקציני זיהוי מהמטה הארצי.

 

לא אחת נתקלנו בהרגשה, כאשר באנו במגע עם אותם גופים כמו משטרת ישראל, המכון לרפואה משפטית, חברות האמבולנסים ואחרים, שהם רואים בנו סניטרים שתפקידם לשרת אותם, וכאילו התפקיד שלנו במערך, הינו תפקיד משני, ואילו אנו ידענו כי התפקיד שנטלנו על עצמנו הוא בעל ערך ראשון במעלה, התפקיד הינו "כבוד המת" כאשר המטרה שניצבה מול עינינו הייתה והינה, איך להביא את המת לקבר ישראל במקסימום של הכבוד הראוי, וידענו להתגבר על כל האמור בגלל דביקותנו במשימה. כיום, לאחר שיתוף פעולה פורה בן שנים, כמובן, ההתייחסות שונה לחלוטין ובאירועים רבים ממתינים לנו בקוצר רוח.

 

גם במכון לרפואה משפטית, עבר זמן עד שהסתגלו לנוכחותנו וכיום הפכנו לחלק מהצוות כתוצאה מאירועים רבי נפגעים, כאשר השתלבנו בעבודת המכון מקליטת הגופות ועד לזיהויים הסופי ובעמידה מול המשפחות השכולות. חלק מתרומתנו לייעול וקיצור משך הטיפול, באו לידי ביטוי בהכנת טפסים מותאמים, שאומצו גם ע"י משטרת ישראל.

בזמנו ביקשתי לחלק את הצוותים לפי אזורי פעולה, צוות לחולון בת-ים, לב ת"א, קריית אונו, הרצלייה ועוד, כאשר כל צוות יעבוד באופן עצמאי, מלבד המשמרת היומית, אבל הדבר התאפשר מאוחר יותר ע"י המתנדבים הנמרצים קמב"ץ היחידה, וראש צוות לב ת"א, כיום העבודה מתבצעת לפי חלוקה זו באופן נפלא.

 

ידענו במשך השנים עליות ומורדות ולולא הנחישות והדבקות בצורך החיוני של כבוד המת שעמד לנגד עיננו, בעידודם ובברכתם של רבני היחידה, ספק רב אם היינו מגיעים עד הלום.

 

ידוע שמחוז תל אביב הינו האזור המאוכלס והצפוף ביותר משאר המחוזות, ומטבע הדברים האירועים רבים ושוטפים מידי יום. הצוותים מטפלים באירועים יומיים במספר הזהה לטיפולם של המחוזות השונים גם יחד.

 

ייתן השי"ת שכל מה שמניע את המתנדבים ואשר יהיה נר לרגליהם תהיה כוונה טהורה לקדש שם שמים וכל מה שיעמוד לנגד עיניהם יהיה כבודם של מתי ישראל ובמטרה להביאם לקבר ישראל בכבוד הראוי על פי ההלכה המסורה לנו ושנזכה לביאת גואל צדק ויבלע המוות לנצח".

 

(הכותב הוא ממקימי זק"א בארץ ומראשי זק"א תל אביב)


עבור לתוכן העמוד