חדשות- פנימי
תרומות - פנימי
ניוזלטר פנימי

משרד הבריאות פועל להגדיל את מס' הרופאים בניידות נט"ן

27/10/2010

מרגע שהגיעה לתודעת משרד הבריאות עובדת המחסור ברופאים לקביעת מוות בניידות נט"ן, החל מיד בהליך של הגדלת איוש הרופאים ובחינת המדיניות לקביעת מוות בדרך שתמנע עיכוב. כך השיב במכתב דחוף מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו במענה לפנייתו של מפקד זק"א תל אביב רפ"ק מ' חיים נוגלבלט בענין המחסור ברופאים בניידות נט"ן של מד"א.

 

כידוע, בעת פטירה בבית או במקום ציבורי, קביעת מוות והנפקת תעודת פטירה לנפטר, מתבצעת אך ורק על ידי רופא. במכתבו לסגן שר הבריאות כבר לפני כעשרה ימים - כתב נוגלבלט - כי לאחרונה הצטמצמו מס' הרופאים המאיישים ניידות טיפול נמרץ של מד"א וכתוצאה ישירה מכך, אין מי שיקבע מוות בעת פטירה מחוץ למתקן רפואי עד להגעת רופא, פעמים מאיזור אחר.

 

ענין זה גורם להשהיית הנפטר בבית, שהשלכותיו על בני המשפחה קשים וכן מעכב את סיום טיפול גורמי המשטרה באירועים עם חשד. ועולה על כולנה ביזויו של הנפטר בהשהייתו במקום הפטירה היכן שלא יהיה, במזג אויר לא מתאים וכו' עד להגעת רופא לקביעת מוות ומאלץ ריתוק מתנדבי זק"א למקום עד לפינוי.


במכתבו מציין, כי במהלך החודשים האחרונים נוהלו מגעים בזק"א מחוז תל אביב עם מנהל אזור דן במד"א מר יוסי כהן, אשר גילה הבנה והזדהות עמוקה עם הבעיה, המוכרת היטב לראשי מד"א ואף נעשו נסיונות להביא לפתרונה. דא עקא, שככל שחולף הזמן, הבעיה לא נפתרת וישנם איזורים בארץ אשר היא אף הולכת ומחריפה.

 
לפיכך פנה נוגלבלט לסגן השר בדחיפות, להסדיר את נושא הרופאים בניידות נט"ן ולמצוא פתרון למצוקה, למען כבוד המת ובני משפחתו הנמצאים בשעה קשה בלאו הכי.


במכתב התשובה כאמור, כותב מנכ"ל משרד הבריאות כי הנושא קרוב לליבו של סגן השר ולי ונדרשת כאן פעולה נחושה אך גם סבלנות, כי מדובר בתהליך שנמשך כבר שנים בהם התחלף הכח הרפואי מרופאים לפרמדיקים שנותנים רפואה איכותית מצד אחד אך לתהליך התלוו השלכות שונות שלא ראו לנכון לפתור אותם בעבר ולכן הגענו למשבר  הנוכחי.

 

מהדיווחים מהשטח מציינים בזק"א תל אביב, כי כבר בימים אלו ניכר כי נעשים נסיונות על ידי מד"א לשפר זמן הגעת הרופא בדרכים שונות, כאשר התקווה כי אכן הנושא יבוא על פתרונו הקבוע.

 

מכתב לסגן שר הבריאות ממפקד יחידת זק"א ת"א

  מכתב תשובה ממנכ"ל משרד הבריאות

 

 


עבור לתוכן העמוד