חדשות- פנימי
ניוזלטר פנימי
תרומות - פנימי

בין חיים למוות

9/06/2011

נפתלי סמולר, ראש צוות זק"א רמת השרון, פוגש כמעט מידי שבוע את המוות פנים מול פנים. הוא, כמו מתנדבים נוספים, יראי שמים של צוות זק"א רמת השרון, מטפלים במקרי מוות בעיר, במסירות, תוך כבוד למת ורגישות רבה כלפיי המשפחה.


צוות זק"א רמת השרון הוקם לפני שלוש שנים ע"י רב העיר הרב יעקב אדלשטיין, עד אז הגיע לרמת-השרון צוות זק"א מהרצליה, הצוות מסונף ליחי' זק"א מחוז תל אביב.


נפתלי סמולר, ראש צוות רמת-השרון מספר: "עד להקמת הצוות ברמת השרון הגיעו לכאן מתנדבים מצוות זק"א הרצליה, אבל הם לא תמיד היו זמינים, ובמקרים רבים, כשהם לא יכלו להגיע, הטיפול בגופה ובמת נשאר בידי הרשויות והמשטרה בלבד, בלי צוות מיומן שיודע כיצד להביא את המת לקבורה יהודית כראוי. זה היה עניין של מחויבות לעיר. הבנו שיש להקים צוות מתנדבים מיומנים מרמת השרון, שיטפל במקרים הרבים שיש כאן".
"זק"א מטפל בגופות 24 שעות ביממה, חוץ משבת, כי על פי ההלכה הדבר אסור. אם קורה משהו בשבת המשטרה מטפלת בגופה או שאנחנו מגיעים במוצאי שבת".

נפתלי סמולר ראש צוות רמת השרון

ממה מורכב צוות רמת השרון? 

"הצוות מונה כעשרה מתנדבים מתוכם כמה אנשים כעתודה. המתנדבים נמצאים בפעילות ומוכנים לקריאה 24 שעות ביממה. זק"א מחוז תל אביב שהוא בעצם זק"א המחוזי האחראי על כל גוש דן הוא נותן לנו את הגב, ובעצם מספק לנו גם את הציוד, שעולה עשרות אלפי שקלים.

 
איך אתה או כל מתנדב אחר מתמודדים באופן אישי עם מראות קשים?

"עם כל דבר  צריך לדעת להתמודד, ובכל זאת יש מקרים שגם אנחנו נתפסים לא מוכנים, בייחוד בתחילת הדרך. כשרק התחלתי להתנדב בזק"א הייתי במקרה מוות בו נמצאה גופה שהייתה במצב ריקבון. הייתי אז ראש צוות זק"א שהגיע למקום.ובגלל הריח והמראה הקאתי את הנשמה. אחרי המקרה הזה מפקדת היחידה החליטה לרכוש לכל מתנדבי זק"א מסיכות עמידות בפני ריח, אנו מגיעים אתם לזירות המוות ולא חודר לתוכן ריח מהאירוע, מה שמקל עלינו מאד על הפעילות שלנו במקרים כאלו של טיפול בגופה".
זק"א הוא בעצם, פרט להיותו ארגון עצמאי, הוא גם חלק מהמשטרה. כאשר מגיעים מתנדבי זק"א לזירה בה פועלת גם המשטרה כתאונת דרכים או רצח נרשמים המתנדבים של זק"א ביומן המתנדבים של המשטרה ומכוסים ע"י הביטוח שלה.
זק"א הוא בעצם יחידה בתוך מדור המז"פ של תחנת המשטרה, ובשטח כפופים להוראת קצין המז"פ הבכיר, מסייעים לו באיסוף הראיות ובהזזת הגופה לצורך השלמת החקירה הראשונית בזירה, ולאחר מכן ממשיכים מתנדבי זק"א בפעולותיהם לטיפול בגופה.

כיצד זק"א פועל במהלך האירוע?

"תפקידנו לעזור למשטרה בטיפול בגופה, שזה אומר להראות לקצין את מה שהוא רוצה לראות עליו כמוסמכים העיקריים להזיז ולגעת בגופה. כמו כן לעזור למשפחה וליקירי המת ולמנוע מכל מיני שרלטנים של פינוי הגופה לקבורה, מאחר ומדובר בעסק עם הרבה כסף, אנו מדריכים, מסבירים ומסייעים למשפחה לעבור את התהליך בצינורות הרגילים והמקובלים, ומציגים בפניהם את כל האפשרויות שלהם".
"תפקידנו העיקרי זה לעזור למשפחה, כבראש מעינינו נמצאת הדאגה לכבוד המת. אנחנו מרגישים בפעילות שלנו שאנו עושים חסד עם המת, זה חסד ללא תודה, לא פעם ולא פעמיים אנחנו מגיעים לזירת מוות של אדם ערירי וגלמוד שאין לו ילדים או משפחה, ואף אחד לא נמצא איתו בסוף דרכו על האדמה, במצבים כאלה אין מי שיבקש מאיתנו לפנות את הגופה ולטפל בה, אך אנו עושים זאת בכל מקרה ולא מצפים להכרת תודה מאף אחד, מאחר וזאת מצווה מאד חשובה עבורנו גם באופן אישי".
"מקרה מוות רגיל יש סדר פעולות מאוד ברור: אתה מגיע לזירה בודק את הגופה, מכסה את הנפטר ודואג לאמבולנס שיגיע לפנות את הגופה בכבוד הראוי לה".
"מקרה שני, הוא מקרה של רצח או תאונת דרכים, ואז צריך לפנות את הגופה בתיאום אם המשטרה ולסייע כאמור לאנשי המז"פ לאסוף את הראיות מהזירה".

מה חסר לזק"א רמת-השרון?

סמולר: "אנחנו אמורים לקבל אמבולנס אוטוטו מזק"א מחוז תל-אביב, העלויות יהיו כבדות בעיקר בתחזוק, אבל אני בטוח שיהיו אנשים טובי לב שישמחו לעזור לנו".

נתקלתם במקרים בהם המשפחות ביקשו שלא תיגעו בגופת יקירם שמת? 

"לא נתקלנו באלימות כי גם המשפחות מבינות שאנחנו רק עושים את עבודתנו ובאנו לעזור להם, בחרנו לעצמנו את העיסוק בדבר הכי קשה, אבל מישהו צריך לעשות את זה. כמובן שגם לנו יש רגשות וגם אנחנו מתרגשים שאנחנו רואים שבת צריכה להיפרד מאבא שלה או סבתא שצריכה להיפרד מנכד. אי אפשר לתאר במילים את התחושות הקשות של בני משפחה וגם של המתנדבים שמגיעים לטפל בגופה ורואים את היקירים נקראים מהאהובים שלהם".
"בכל זאת, יש מקרים של אנשים שהחליטו שהם לא מעוניינים בשירותי זק"א, שיפנו את גופת יקיריהם, אם זה מסיבה שהם רוצים לשרוף את הגופה או מסיבה שהם רוצים לעשות קבורה חילונית. אם המשפחה לא רוצה בעזרתנו, אנחנו לא מתערבים".

יש מצבים שגם המתנדבים נשברים או שהם מפתחים עור של פיל?

"לא יודע אם אפשר לקרוא לזה עור של פיל, אני מאמין שגם קצב עובר בסופו של דבר תהליך הסתגלות, וגם מי שעובד בפינוי אשפה צריך להתרגל, אמנם להבדיל אלפי הבדלות, אנחנו מתעסקים אם גופות, אבל כל אחד שעובד בזק"א יודע בסופו של יום כיצד להתמודד. אם אין לו את תעצומות הנפש לעסוק בפעילות זאת-הוא לא יהיה פה".

בכל זאת, אני בטוח שנתקלת במקרים שהשפיעו עליך עמוקות?

"לפני כמה שנים היה מקרה של רצח מזעזע מאד בהוד השרון במתחם 200. שבעל רצח את אשתו ואח"ז את שני ילדיו הקטנים והתאבד. זו הייתה זירה קשה מאוד, פיזית ומנטלית, לכל מי שהגיע לטפל בה, יש דברים שפשוט אי אפשר לעכל, כמו איך בן-אדם מסוגל להרוג את בתו התינוקת, הרמתי את התינוקת בת ה-3 חודשים שנרצחה ובאותו תקופה הבת שלי בעצמה, שתיבדל לחיים טובים, הייתה קרובה לגילה. הדבר זעזע אותי עמוקות, וכשחזרתי לביתי אחרי האירוע, הרמתי את הבת שלי ונענעתי אותה רק כדי לראות שהיא בסדר גמור שהיא חיה ונושמת".
"אבל גם אחרי המקרה הזה הצלחתי לאסוף את עצמי ולהמשיך בפעילות החיים השגרתית שלי וגם בפעילות זק"א, המתנדבים תמיד תומכים אחד בשני, אני עוזר למתנדבים שלי והם עוזרים לי, כולם בעלי משפחות מעל גיל 30 אפילו יש אחד שהוא סבא עם נכדים, והם כבר עברו דבר אחד או שניים בחיים, כדי להיות מספיק חזקים עבור פעילות זו".
"מי שהאופי שלו פגיע, בסופו של דבר לא יתעסק עם זה, זה קשה, אבל אלו החיים, ואף אחד הרי לא יכול לברוח מהמוות שהוא חלק מהחיים שלנו, ברגע שאתה מקבל ומבין את העובדה הזו יותר קל להתמודד עם סוג המקרים שאנו מטפלים בהם".

גם האמונה מחזקת אתכם?

"בהחלט. אנחנו יהודים שמאמינים והאמונה מובילה אותנו, אותי כמו גם את יתר המתנדבים מוביל חזונו של הרב הראשי הרב יעקב אדלשטיין, שתמיד אומר שיש להרבות בחסדים, האמונה היא מרכיב מאוד גדול בהבנת הדברים, חוץ מזה אתה לא אמור לנסות להבין ולשאול שאלות והסברים איך זה קרה או למה זה קרה, כי אז לא תוכל להרים את עצמך, גם כבן משפחה וגם כאיש זק"א".

עוזרים לכם מבחינה נפשית במשטרה?

"יש פסיכולוג שנפגש פעמיים בשנה עם מתנדבי זק"א ויש גם את הרב. אתה יכול להגיע אליו ולבקש ברכה, אני באופן אישי לא הרגשתי צורך לדבר עם פסיכולוג, אנחנו רואים בעבודה הזאת את השליחות שלנו ולכן אנו לא מהססים, אפשר להתייחס לכך כמו חייל שצריך להסתער בשדה הקרב, אם הוא יתחיל לשאול שאלות הוא ייפגע או יישאר מאחור, אנחנו באותו מצב, מגיעים לזירה ופשוט עושים את העבודה לפי הנהלים".   
שלא נדע.

 


עבור לתוכן העמוד