חדשות- פנימי
תרומות - פנימי
ניוזלטר פנימי

הביטוח הלאומי יממן קבורת שלדים

3/11/2011
הביטוח הלאומי יממן קבורת שלדים (הגדל)

חשיפה: עשרות חלקים של שלדי אדם נותרו בשנים האחרונות במרתפי המכון לרפואה משפטית. בשעה שהגופים הממונים ניהלו מלחמת תקצוב על מימון קבורתם הם נותרו ללא קבורה ראויה וללא שאיש קם לתבוע את עלבונם האחרון. רק באחרונה, בעקבות דיונים שהתקיימו בין נציגי הביטוח הלאומי לנציגי המכון לרפואה משפטית, מסתמן הסדר שיאפשר את קבורתם המסודרת של השלדים, שזהותם לא ידועה.

 

על פי המידע שהגיע לידי nrg מעריב, מדובר בשלדים שלהערכת מומחי המכון הינם של אנשים שמתו בשנים האחרונות, חלקם לא יהודים. סוגיית קבורתם של השלדים לא הייתה מוסדרת ועלתה לדיונים פנימיים במכון לרפואה משפטית במספר ישיבות, שבהן עלתה דרישה לסיים את הטיפול בקבורתם.

 

ל-nrg מעריב נודע עוד כי בביטוח הלאומי קיבלו את הדרישה שעלתה מהמכון לסיים את הסאגה ולכן קיבלו החלטה לקדם את הפיתרון ולאפשר מימון של קבורת השלדים.

 

על פי הנוהל הנהוג בישראל, בכל אירוע שבו נמצא שלד אדם, משטרת ישראל מוזעקת למקום, מבצעת איסוף ממצאים בשטח ולאחר מכן מעבירה את השלד למכון לרפואה משפטית. שם, בשיתוף פעולה עם המשטרה, מנסים לזהות את זהות האדם שמת על פי פרמטרים שונים או באמצעות בדיקת DNA.

 

במידה ושלד מזוהה, הוא עובר לקבורה רגילה, ככל אדם אחר שמת, במימון הביטוח הלאומי. במידה והשלד לא ניתן לזיהוי אולם הוא שלם, הוא מועבר לקבורה כ"אלמוני" בנוהל מוכר ומוסדר מזה שנים.

 

אולם, במידה והשלד אינו שלם ואינו ניתן לזיהוי, הביטוח הלאומי לא הכיר בו כגופה. לכן סירב לממן את הקבורה, והשלדים נותרו במרתפי המכון לרפואה משפטית.

 

בעקבות הסדר שהושג לאחרונה מול הביטוח הלאומי, צפויים במכון לרפואה משפטית להתחיל ולהוציא את חלקי השלדים שנותרו במחסנים ולהביאם לקבורה.

 

במכון לרפואה משפטית, העדיפו כי השלדים לא יובאו לקבורה רגילה בקרקע אלא ייקברו בקומות, בגלל הרצון לאפשר בעתיד זיהוי של השלדים, במידה ויגיעו ממצאים נוספים. מסתבר כי כאשר עצם אדם נטמנת בעפר היא עוברת תהליך שמקשה מאוד על זיהוי עתידי שלה בבדיקות הנהוגות במקרים אלו.

 

 


עבור לתוכן העמוד