חדשות- פנימי
תרומות - פנימי
ניוזלטר פנימי

סגן שר הבריאות: עד סוף החודש אפעל לפתרון בעיית מחסור ברופאים לקביעת מוות

21/02/2012
סגן שר הבריאות: עד סוף החודש אפעל לפתרון בעיית מחסור ברופאים לקביעת מוות (הגדל)

בעיית המחסור ברופאים בניידות נט"ן של מגן דוד אדום, הועלתה שוב במלוא חומרתה בפני סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן, על ידי מפקד זק"א תל אביב חיים נוגלבלט, בעקבות מס' מקרי מוות במקומות ציבוריים, בהם נאלצו להמתין זמן רב לרופא על מנת לקבוע מוות.

 

במכתב דחוף ששוגר לסגן השר כתב: "אני נאלץ לפנות אליך שוב בענין המחסור ברופאים לקביעת מוות בניידון נט"ן, לאור הבעייה ההולכת ומחריפה, בהעדר רופאים המאיישים את ניידות הנט"ן במחוז דן.

 

כפי שציינתי במכתבי הקודם, מעבר לנושא סכנת החיים והעדר רופא במיידי במקרי חרום, אתמקד בתחום אחריותנו כיחי' זק"א המחוזית למשמעות המצב הגורם פעמים להשהיית נפטר וביזויו, בעת פטירה בבית או במקום ציבורי.

 

אתמול שוב חזינו באופן בולט במצב אבסורדי זה, בעת אירוע פטירתו הטראגית של מר דוד דודאי, באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב, מקום הומה אדם, והגופה המתינה במקום למעלה משעתיים עד להגעת רופא מד"א להנפקת תעודת פטירה. עשרות הצלמים עטו על הגופה מכל זוית והמשפחה שהגיעה למקום היתה חסרת אונים מול הטרגדיה שפקדה אותם ואין ביכולתם להתכנס בצערם ולבכות את כאבם בפרטיות ללא שצלמי העיתונות יטרידו אותם, דבר שבא לידי ביטוי בעמודי החדשות היום למרבה הבושה.

 

מעבר לכך העיכוב גורם לריתוק שוטרים ומתנדבים במקום, מאחר ועפ"י הנוהל אין אפשרות להתקדם באירוע ללא קביעת מוות רשמית.

 

אנו פונים אליך שוב בדחיפות, להסדיר את נושא הרופאים בניידות נט"ן או למצער הסמכת הפרמדיק להנפקת תעודת פטירה ולמצוא פתרון למצוקה החמורה בנדון, למען כבוד המת ובני משפחתו הנמצאים בשעה קשה בלאו הכי".

 

כידוע, בעת פטירה בבית או במקום ציבורי, קביעת מוות והנפקת תעודת פטירה לנפטר, מתבצעת אך ורק על ידי רופא ויש מחסור גדול ברופאים במד"א. ענין זה הועלה בע"פ על ידי זק"א מחוז תל אביב בפני מנהל אזור דן במד"א מר יוסי כהן, אשר גילה הבנה והזדהות עמוקה עם הבעיה, המוכרת היטב לראשי מד"א ואף נעשו נסיונות להביא לפתרונה. דא עקא, שככל שחולף הזמן, הבעיה לא נפתרת.

 

בדברי תשובתו של סגן השר למפקד זק"א תל אביב הוא מציין לאחר בירור עם הגורמים המקצועיים במשרדו, כי הענין טרם הוסדר סופית והוא פועל לסיים את הסוגיה עד לסוף החודש הנוכחי (פברואר 2012)

 

לגלרית התמונות - מכתב פניה ותשובה מח"כ הרב יעקב ליצמן


עבור לתוכן העמוד