חדשות- פנימי
תרומות - פנימי
ניוזלטר פנימי

גוילי ספרי התורה שנשרפו נקברו בבית עלמין ירקון

4/06/2012
גוילי ספרי התורה שנשרפו נקברו בבית עלמין ירקון (הגדל)
גוילי ספרי התורה שנשרפו נקברו בבית עלמין ירקון

בתום מבצע כואב ויוצא דופן שבמרכזו נטלו חלק במסירות נפש מתנדבי זק"א תל אביב, שבוע לאחר האסון בו עלו באש שני בתי כנסת במתחם מוסדות תורה וחינוך ברח' שי עגנון בקרית אונו, הובאו לקבורה בהלוויה רווית יגון וכאב ספרי התורה השרופים בבית עלמין ירקון.

השריפה שפרצה בשבת קודש ערב חג מתן תורה בבית הכנסת לעולי תורכיה, לא הותירה הרבה סיכויים, בית הכנסת היה נעול במבנה יביל מחומר דליק וארון הקודש בנוי מעץ עם סורגים. האש שפרצה כתוצאה מקצר במזגן התפשטה במהירות ועד שמכבי האש הגיעו מבני ברק מה שנותר להם היה רק למנוע את התפשטותה.

לאחר החג פנה רבה הראשי של העיר קריית אונו הגאון הרב רצון ערוסי שליט"א לרב זק"א תל אביב הגאון הרב יעקב רוז'ה וביקש סיוע ללקט את שאריות גוילי הספרים ולאסוף את כתבי הקודש שנערמו בכל המתחם על הרצפה כשהם חרוכים ושרופים ומונחים בביזיון בתוך מים ואפר. במשך כיומיים פעלו מתנדבי זק"א תל אביב במקום בפיקודם של ראש הצוות המקומי חיים קיסר ומנכ"ל הארגון צבי חסיד תוך כדי סיכון עקב גג האסבסט וסכנת קריסה, וליקטו בעמל רב את כתבי הקודש והעבירום לגניזה באמצעות "ועד הגניזה הכללית" וכן ליקטו את כל הגוילים שבארון הקודש ומסביבו והעבירו לחדר מיוחד לקראת הבאתם לקבורה בהלוויה גדולה.

ביום חמישי נערכה ההלוויה בהשתתפות מאות מתושבי העיר שהתכנסו במתחם בתי הכנסת. ספרי התורה הונחו בכדי חרס כהלכה על ידי המתנדבים, ובמקום נישאו דברי כיבושים והספדים מפיהם של הרבנים הראשיים לישראל, הרב הראשי לת"א הגרי"מ לאו, הראשל"צ הגר"א בקשי דורון, הגאון הרב יחיאל ברזילי רבה של גני תקווה, הגאון הרב ציון כהן רבה של אור יהודה והמרא דאתרא הרב ערוסי, כשהוא מכריז כי את ספרי התורה ייטלו רק מתנדבי זק"א תל אביב, המלאכים בלבן, שעשו עבודת קודש והודה להם בלב נרגש.

הכדים הועברו באמבולנסים של זק"א תל אביב לקבורה בבית עלמין ירקון שם נשא דברי הספד הרב יעקב רוז'ה שליט"א ונטמנו כדת וכדין בקבר שנכרה במיוחד לכך על ידי חברה קדישא תל אביב.


עבור לתוכן העמוד