חדשות- פנימי
תרומות - פנימי
ניוזלטר פנימי

החלה קבורת האברים מהמכון לרפואה משפטית

12/06/2012
הגדל

ביום שלישי, ט"ו בסיוון תשע"ב, החל המבצע להחזיר את כבודם האחרון של אלו שעברו נתיחה לאחר המוות במכון לרפואה משפטית באבו כביר.

כחצי שנה לאחר שפורסמה כתבת התחקיר בעיתון "ידיעות אחרונות" ולאחר מס' שנים של פעילות אינטנסיבית מאחורי הקלעים, אודות חלקי האברים הנשמרים במכון מאלו שעברו בו נתיחה מאז שנת 2000, החל מבצע הקבורה בפועל, עליו הכריז משרד הבריאות לפני מס' חודשים, מבצע "מנוחה בכבוד", כשהביצוע הוטל על מתנדבי זק"א תל אביב, שבמשך הזמן עד עתה הכינו את כ-9000 מיכלי האברים לקבורה, בחלוקה לפי דתות ולפי סוגי הקבורה וביום שלישי טמנו את המיכלים הראשונים בבית עלמין "ירקון".

את מבצע הקבורה מלווים מראשיתו נציגי משרד הבריאות, עוזר בכיר למנכ"ל ד"ר סלמן זרקא ועו"ד מאיר ברודר, שישבו בצוות עם נציגי כל הגורמים, בהם רב זק"א ונציג הרבנים הראשיים במכון הרב יעקב רוז'ה ומנכ"ל זק"א תל אביב הרב צבי חסיד וגיבשו את כל שלבי המבצע, לרבות פתיחת מוקד מידע שפעל  מיוחד עבור משפחות הנפטרים.

בשלב זה החלה קבורתם של אלו אשר ביקשו לטמון את חלקי האברים והרקמות בקבורה מרוכזת ולאחר מכן תחל קבורת אלו שביקשו לקבור בקבר המנוח.

המבצע המורכב נדחה מס' פעמים, עקב ניסיונות של גורמים אינטרסנטיים לתפוס טרמפ  תקשורתי או כאלו שהעלו דרישות לפיצויים כספיים. חלק מגורמים אלו אף גייסו לצורך כך חוות דעת הלכתיות אחרי שהציגו בהטעיה את נתוני המבצע. גם ועדת החוקה של הכנסת נדרשה לנושא וקיימה מס' דיונים.

נציגי זק"א תל אביב לחמו בכל פורום שעסק בנושא במטרה להתחיל במבצע מוקדם ככל האפשר ולהביא מה שניתן לקבורה על מנת שלא יאבד המומנטום שנוצר לאחר שהפרשה פרצה לציבור.

משלחת זק"א תל אביב אף ביקרה בביתם של רבנים פוסקים, ביניהם אצל הרב משה שטרנבוך, ראב"ד העדה החרדית, ולאחר ששמע גופא דעובדא, פסק באופן חד משמעי שהתהליך הוא נכון וקודם יש לקבור מה שמוסכם על כולם, שזה רובא דרובא של החלקים החייבים קבורה מדאורייתא.

גם ועדת  "כבוד המת" שעל יד הרבנות הראשית לישראל קיימה דיון מיוחד בנושא ואף הוציאה חוות דעת הלכתית ברורה שיש לבצע תיכף ומיד את הקבורה ולא להמתין לסיום הדיונים אודות רקמות מסוימות עליהם עדיין מתעקשים להשאירם במכון.

את המבצע כולו מלווה באופן צמוד רב יחידת זק"א תל אביב, הגאון הרב יעקב רוז'ה, חבר מועצת הרבנות הרבנות הראשית, המשמש כנציג הרבנים הראשיים במכון, מומחה בעל שם עולמי בתחומי הזיהוי והטיפול בחלל עפ"י ההלכה, סא"ל במיל' המלווה שנות דור את זיהויים של חללי מערכות ישראל ומקובל על כלל החוגים ביהדות.

 

 

לגלרית תמונות


עבור לתוכן העמוד