חדשות- פנימי
ניוזלטר פנימי
תרומות - פנימי

רעידת אדמה בזק"א

16/12/2013
רעידת אדמה בזק"א (הגדל)

מתנדבי זק"א תל אביב התכנסו לשני ימי השתלמות מרוכזים בנושא "היערכות לחרום במתווה של רעידת אדמה", בה שמעו מהגורמים המקצועיים ביותר הרצאות מעמיקות ומרתקות כחלק מההיערכות למקרה של אסון ברמה לאומית ושלא נדע.

 

ההשתלמות התקיימה במלון "צפורי בכפר" באוירה רגועה רחוק משאון העיר ובתנאי אש"ל מלאים לצורך התנתקות מהשגרה. והיא נוהלה על ידי מר שלמה נחום, ראש ענף חללים ברשות פס"ח ועימו מר הרצל צידקי, ממונה פס"ח מחוז תל אביב בשיתוף אגף החרום והבטחון של עירית תל אביב המפעילה את התר"ח הלאומי במתחם רידינג בתל אביב.

 

קידם את המתנדבים מפקד זק"א ת"א רפ"ק מ' חיים נוגלבלט ולאחריו הרצאת הפתיחה היתה של מר מושיק כהן, מנהל מח' מל"ח בעירית תל אביב על ההיערכות העירונית לחרום. לאחר מכן הרצאה מאלפת נשמעה מפי אל"מ אפי מישוב, מפקד מחוז דן בפיקוד העורף שציין כי למרות היותו תושב עוטף עזה הוא יכול לומר כי "האיומים על עוטף עזה הם קפצונים לעומת האיום על גוש דן וזה המקום הכי פחות מוגן". לאחריו הגדיר למתנדבים את סמכותם במהלך הפעילות ק' אג"מ מרחב דן, סנ"צ יגל פינק, שבפתח הדברים העניק בהפתעה דרגה למנכ"ל זק"א צבי חסיד.

 

 

 הרצאות מקצועיות בלווי מצגת איכותית בנושא הזיהוי ההלכתי והמדעי נשמעו מרב זק"א תל אביב וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב יעקב רוז'ה ומנהל המכון הלאומי לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל.

 

במהלך היום הראשון הגיע במיוחד להשתלמות ח"כ הרב אלי ישי, שכיהן כשר הפנים וקידם בתקופתו את הכרת הרשויות בזק"א ותקצוב הארגון, וכיום עומד בראש ועדת המשנה למוכנות העורף בשעת חרום. בדבריו ציין כי הגיע במיוחד מירושלים לומר תודה למתנדבים ולספר כי "בכל סקירה והערכת מצב רואים במתנדבי זק"א ככח מאורגן מרכזי שיסייע בשעת חרום" הוא העלה על נס את המקצועיות והמיומנות של המתנדבים העושים קידוש ה' גדול והבטיח כי כמו בעבר ימשיך להיאבק על תקצוב זק"א על ידי הממשלה.

 

 

 לעת ערב התכנסו המתנדבים לשבת אחים לתוך הלילה וחזו במופע "קטעים" של השחקנים חנן לדרמן ואהרון ברק. כן הוענקה תעודת "העובד המצטיין" למתנדב שנבחר לשנת 2013 ערן קוזחי, כשנימוקי הועדה הם על כך שלמרות שנפגע בתאונה קשה המשיך להתנדב גם בימי חוליו.

 

במהלך היום השני להשתלמות עודכנו המתנדבים על השינויים בתפיסת ההפעלה בטיפול בחללים אזרחיים על ידי מר שלמה נחום וכן נשמעו דברי ברכה מראש אגף פס"ח במשרד הפנים, מר אלי מועלם. מטעם משטרת ישראל נמסרה הרצאה על ידי רפ"ק עופר שחר, ק' חילוץ ארצי ורפ"ק גרשון וינגורט ק' מגזר חרדי וזק"א ודברי ברכה השמיע סנ"צ הרב משה גפני, ס' הרה"ר למ"י.

 

 הרצאת אורח מרכזי ביום הסיכום היתה של אל"מ רמטין סבטי, מפקד יחי' החילוץ הארצית פקע"ר ומפקד בה"ד 16 שחזר לא מכבר מהפיליפינים לאחר שעמד בראש משלחת הסיוע. בדבריו עמד על הסכנות והתרחישים שלפתחינו וההיערכות המערכות השונות המטפלות בשעת חרום. בהתייחסו למתנדבים אמר "אתם תתמודדו עם הכמויות הכי גדולות גם במלחמה וגם ברעידת אדמה, כי 80% מהאוכלוסיה יושבים בין גדרה לחדרה ומתוך זה 80% יושב במחוז דן" למרות התחזית הקשה שהשמיע הוא סיכם כי "מה שזק"א עושה זו הנקודה החיובית בכל התסריט. צריך להוריד בפניכם את הכובע" סיכם.

 

 בסיכום ההשתלמות השמיע המנחה דברי הערכה למארגני ההשתלמות מנכ"ל הארגון הרב צבי חסיד והקמב"צ יצחק שינפלד. כמו כן, חולקו תעודות למשתתפים וערכות שי מיוחדות וכל משתתף יכל לשאול ולהתבטא על הנושאים שנלמדו לצורך הפקת הלקחים להשתלמות הבאה.

 

לצפיה בגלריית התמונות לחצו כאן


עבור לתוכן העמוד